Skip to main content

Kontrolný zoznam toho najdôležitejšieho pre pohodovú dovolenku

Všetci určite veľmi dobre vedia, že každá dovolenka je tak príjemná a pohodlná, ako dobre sa na ňu pripravíte. Ak si napríklad zabudnete dôležité doklady, v horšom prípade ukončíte dovolenku ešte pred nástupom na cestu. Aby sa vám to nestalo a nezmeškali ste žiadne termíny, mali by ste sa včas zamyslieť nad tým, čo na vašu dovolenku všetko potrebujete.

Netýka sa to však len výbavy v kufri, ale aj posledného pracovného dňa pred dovolenkou. Poďme sa pozrieť na najdôležitejšie tipy na prípravu, aby ste cestovali a užili si každý výlet bez nervov a stresu.

Pozor na čas, ak potrebujete na cestovanie pas

Od roku 2007 sa do elektronických pasov zaznamenávajú aj odtlačky prstov. Výroba týchto pasov zvyčajne trvá tridsať dní. Poplatok pre dospelých je v tejto lehote 33 eur a pre osoby od 6 do 16 rokov okov 13 eur u detí do 6 rokov je to 8 €.

Vydať pas vám môžu aj do 10 a dvoch pracovných dní. Čím menej času na vyhotovenie pasu máte, tým viac si priplatíte.  Expresné služby predsa niečo stoja. Ak budete cestovať do blízkeho Chorvátska alebo Českej republiky, vystačíte si s Občianskym preukazom, no určite okrem odolných koberčekov do auta nezabudnite ani na Covid pas.

Kedy a kde potrebujete aj víza?

Ako sme spomínali, občania našej republiky môžu bez víz a pasu vstúpiť do krajín Európskej únie (EÚ) len s platným občianskym preukazom. Pre krajiny mimo EÚ platia predpisy inak. Najčastejšie podľa toho, či došlo k dohode s EÚ.

Vstupné a pobytové predpisy sú zvyčajne spojené s účelom a trvaním cesty. Napríklad na 3-týždňovú dovolenku v Brazílii nepotrebujete víza. Na cestu do Austrálie už áno.

Ak o vízum požiadate v cestovnej kancelárii alebo prostredníctvom vízovej služby, počítajte s nákladmi. Vízum si často môžete kúpiť aj na oficiálnych priehradkách pri vstupe do krajiny. Ale stoja viac. Či potrebujete na cestu do konkrétnej krajiny víza, sa dozviete na stránke ministerstva zahraničných vecí.

Poriadne si zbaľte kufor

V neposlednom rade k príprave na dovolenku patrí otázka: Aká dovolenka to bude? V závislosti od destinácie, dopravného prostriedku a účastníkov zájazdu sa mení veľkosť a počet kufrov i výber pohodlných dámskych tenisiek.

Je jasné, že na dovolenku v Karibiku nepotrebujete hrubý sveter. Naopak, na chladnom severe by vám mohlo liezť na nervy, ak by ste si zbalili iba tričká a zabudli na kvalitnú dámsku mikinu.

K príprave na dovolenku patrí aj včasné vypranie špinavej bielizne. Svoje obľúbené predmety si tak môžete zbaliť priamo do kufra. Na druhej strane vás po návrate nečaká ďalšia hora špinavej bielizne, čo uľahčuje príchod. So zabalením kufra a zvážením presne toho, čo potrebujete, by ste nemali čakať až do posledného dňa pred odchodom.

Pri balení kufra nezabúdajte, že v závislosti od leteckej spoločnosti si možno budete musieť priplatiť, ak máte nadmernú batožinu. Preto je vhodné si pred cestou kufor odvážiť (napr. váhou na batožinu) a nechať si rezervu na váhu na suveníry z dovolenkovej destinácie. Ak si na tieto veci dáte pozor, vašej pohodovej dovolenke už nič nestojí v ceste.

Zdroj obrázka: I am Kulz/Shutterstock.com