Skip to main content

Dovolenka pri vode alebo wellness oddych?

Vyberte sa na výlet do Bešeňovej, Oravíc, či na Zemplínsku Šíravu

Nemusí to byť vždy nutne len zahraničie. Ušetrite si čas, peniaze i starosti. Aj Slovensko ponúka veľa pekných miest na dovolenku v akomkoľvek ročnom období. V tomto článku vyberáme tri lokality, ktoré nesklamú, ak túžite po aktívnom oddychu pri vode alebo wellnesse.

1.  Bešeňová

Neďaleko mesta Ružomberok nájdete mestečko s obľúbeným aquaparkom. Využite silu liečivých prameňov vo vodnom parku Bešeňová. Zregenerujte sa v množstve bazénov, víriviek, či v saunovom svete. Zabavte sa na tobogánoch, ktoré patria k najväčším a najdlhším na Slovensku. 

Priamo v obci sa určite zastavte pri Bešeňovských travertínoch, pripomínajúcich vápencové vodopády.  Neobíďte archeoskanzen Havránok na brehu Liptovskej Mary, ktorý vás zavedie do čias starých Keltov a ešte ďalej… Spravte si mini turistiku na hrad Likava, týčiaci sa nad obcou Likavka. A keď tam už budete, možno si všimnete, že rovnakými končinami vedie aj trasa na Veľký Choč. Ten je považovaný za jeden z najkrajších vrcholov Slovenska. Avšak budete potrebovať tak pol dňa času a lepšiu kondíciu. Alebo sa poďte pozrieť do Demänovskej jaskyne slobody a Demänovskej ľadovej jaskyne.

A kde nájsť v Bešeňovej ubytovanie? Priamo v rekreačnej oblasti na vás čakajú komfortné apartmány, penzióny, priváty, vilky i chalupy s rôznymi atrakciami a cenovými zvýhodeniami.

2.  Oravice

Horská osada Oravice láka turistov nielen prírodnými krásami, ale i aquaparkom.geotermálnu liečivú vodu a množstvo atrakcií pre celú rodinu. Spomeňme napríklad bazén s morskými vlnami, morský aerosolový kúpeľ, či 100-metrový tobogán.

Priamo s oddychom v termálnych vodách je prepojené aj lyžiarske stredisko Ski Oravice. V jednom areáli s prekrásnou panorámou Západných Tatier je k dispozícii 6 zjazdoviek i 3 bežecké trate. Za lyžovaním a krásnym výhľadom na naše veľhory sa môžete vybrať aj do Vitanovej. Cez leto by bola škoda nedopriať si pestrú a nenáročnú turistiku v Juráňovej doline. Prvá zastávka náučného chodníka začína kúsok od kúpaliska Oravice. Na 8 kilometroch vás očaria tiesňavy, pomedzi ktoré sa kľukatí potôčik.

A čo ubytovanie v Oraviciach? Stráviť tu pár pekných dní a príjemných nocí môžete v chatách a zruboch v rekreačnej časti Vitanová. Pri lese, lyžiarskom svahu, pár metrov od aquaparku Oravice.

3.  Zemplínska Šírava

Zvykne sa nazývať aj slovenským morom. Nachádza sa v severnej časti Východoslovenskej nížiny. Na severnom pobreží Zemplínskej Šíravy je množstvo turisticko-rekreačných zariadení v letoviskách Hôrka, Kaluža, Paľkov či Kamenec. Ak sa vám zunuje kúpanie a opaľovanie, môžete si tu požičať člny, vodné bicykle, vodné skútre, lyže a windsurfingy. Alebo si spraviť výlet vyhliadkovou loďou. Z lodného prístavu premávajú pravidelne.

Keď budete mať už kúpania a vodných radostí vyše hlavy, vyberte sa pozrieť si do Vinného ruiny kostolíka. Pod vrchom Senderov. Poobdivujte zvyšky sakrálnej stavby z 11. až 12. storočia a potom sa pokochajte i výhľadom na šíre okolie s dominujúcim „zemplínskym morom”. A ako by to bolo, keď už ste v týchto končinách, aby ste vynechali výstup na Vihorlat? Výlet do bukových pralesov patriacich do UNESCO môžete začať priamo z obce Poruba pod Vihorlatom, iba 6 kilometrov od Zemplínskej šíravy.

Ubytovanie na Zemplínskej Šírave nájdete v obciach Vinné či Kaluža. Vybrať si môžete spomedzi viacerých chát, apartmánov, alebo zakotviť v rodinnom penzióne s reštauráciou.

Veríme, že sme vás inšpirovali a vy už máte v hlave „chrobáka”, pre ktorú lokalitu sa rozhodnúť ešte tento rok a čo všetko ďalšie by ste si radi pozreli. Slovensko ponúka mnoho jedinečných krás, aké nenájdete nikde inde na svete. Tak hor sa aspoň časť z nich objaviť na najbližšej dovolenke.

 

Fotografia:

Autor: Peter Hanzes, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/aerial-view-likava-castle-likavka-village-2048980034