4 najlepšie dôvody pre dovolenku na horách

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Dovolenka v exotickom rezorte má svoje neopakovateľné čaro. Sú však chvíle, keď už máte pohľadov na more z rôznych dôvodov dosť. 

Aby ste ale o možnosť relaxu v príjemnom prostredí neprišli, máme pre vás niekoľko dôvodov, pre ktoré je dovolenka v prírode a na horách pre vás ideálne riešenie.

Doplníte si vitamín D prirodzenou cestou

Kempovanie je o tom, že konečne vystúpite z tieňa svojej kancelárie alebo domova a vychutnáte si jasné slnečné lúče. Áno, aj v zime je vplyv slnečných lúčov na naše telo znateľný. Navyše pod ich vplyvom sa vo vašom tele vytvára vitamín D, ktorý prispieva k dobrej nálade, spevňuje kosti a zuby a znižuje riziko vzniku rakoviny, srdcových chorôb a cukrovky.

Vitamín D tiež zlepšuje prietok krvi a znižuje krvný tlak tým, že doslova uvoľňuje cievy. Najdôležitejšie dnes asi je, že vďaka nemu posilňujete aj svoju imunitu.

Takže, ak sa vám v tele jeho potrebné zásoby minuli, odporúčame vám rezervovať si voľnú izbu v nádhernom hoteli v Jasnej a nechať pôsobiť na telo všetky priaznivé účinky tohto vysokohorského zdravého prostredia.

Prirodzené svetlo zlepšuje váš spánok

V uzavretom priestore pod dlhodobým stresom naše telo zlyháva. A vo veľkej miere za to môže nedostatok prirodzeného denného svetla. Jeho zásoby si na dovolenke v prírode môžete doplniť tiež!

Vďaka potrebnej porcii slnečného žiarenia sa budete cítiť oddýchnutí a uvoľnení. Robí to tak, že správne reguluje produkciu melatonínu vo vašom tele. Melatonín je hormón, ktorý riadi cirkadiánne rytmy vášho tela. V noci po zotmení sa vďaka nemu cítite ospalí. Slnečné lúče ale blokujú tvorbu melatonínu počas dňa, vďaka čomu máte viac energie.

Doplniť si zásoby prirodzeného denného svetla môžete aj pri jedle v modernej reštaurácii v Jasnej, v ktorej ste sa rozhodli túto zimu stráviť aktívnu dovolenku.

Pobyt v prírode vám pomáha zbaviť sa stresu

Byť zaneprázdnený, najmä pri interakcii s elektronickými zariadeniami, je hlavnou príčinou stresu. Štúdia Kalifornskej univerzity zistila, že ľudia, ktorí mali neustály prístup k e-mailom alebo dostávali na telefón pravidelný prúd správ, mali počas dňa silnejší tlkot srdca ako tí, ktorí boli odrezaní od elektronickej komunikácie. Preto vám vonkajšia rekreácia umožní úplne relaxovať. Samozrejme za predpokladu, že medzi hríbmi nebudete hľadať Wi-Fi.

Uvoľníte v tele endorfíny

Fyzická aktivita, ktorá spravidla sprevádza rekreáciu v prírode, vyvoláva produkciu endorfínov, jedného z hormónov šťastia. S nárastom jeho množstva v tele človek nadobúda pocity pokoja, jasnosti a spokojnosti.

Nezabudnite sa ale na takúto turistiku poistiť nielen vhodným oblečením, ale aj pohodlnou a pevnou trekovou obuvou. Oplatí sa sledovať deň vopred aj počasie. Len potom si dovolenku na horách užijete plnými dúškami.

Zdroj obrázka: Yuliya Loginova/Shutterstock.com

E-mail

Vyberáme

India je aj veľká chudoba a zároveň silná viera

India je aj veľká chudoba a zároveň silná viera

Pestrofarebná, dobrodružná, snová, ale aj krutá a špinavá. Cestovateľské kino v stredu 17. júla v trnavskom Kine Hviezda odhalí závoj mnohovrstevnej Indie a ponorí sa do jej magickej a spirituálnej atmosféry.

Absolútna čistota a stopercentná zamestnanosť, ale hlavne nedostatok informácii a odrezanosť. Cestovateľské kino predstaví Severnú Kóreu

Absolútna čistota a stopercentná zamestnanosť, ale hlavne nedostatok informácii a odrezanosť. Cestovateľské kino predstaví Severnú Kóreu

Svet uzavretý za železnou oponou a v zovretí tvrdého komunizmu ponúka nevšedné a raritné cestovateľské dobrodružstvo.

Ideálne exotické destinácie na dovolenku mimo sezóny

Ideálne exotické destinácie na dovolenku mimo sezóny

Leto je v plnom prúde a mnohí z nás sa preto vyberajú na exotické dovolenky do niekoľko kilometrov vzdialených rezortov. Veľkým lákadlom je nielen more, ale aj klíma, v ktorej sa dokonale relaxuje a užíva komfort v luxusnom hoteli. Avšak, mnohým súčasné horúčavy nevyhovujú, takže si namiesto sezóny, vyberajú dovolenku začiatkom jesene alebo v zime.

Ťahanie 80-kilových saní pri extrémnych mrazoch nie je žiadna sranda. Slováci sa podelia o životné zážitky z Beringovho prielivu

Ťahanie 80-kilových saní pri extrémnych mrazoch nie je žiadna sranda. Slováci sa podelia o životné zážitky z Beringovho prielivu

Prejdite suchou nohou z ázijského na americký kontinent! Vzrušujúca expedícia, ktorú podniklo len pár ľudí na svete, nás vezme na miesto, kde teploty v zime klesajú k -50°C. Peter Hliničan a Martin Navrátil sa ako prví Slováci rozhodli, len s pomocou vlastných síl, prejsť cez zamrznuté Beringovo more.

Stačí sa zbaliť, a vyraziť... :-)