Kuriozity Japonska budú hlavným chodom Cestovateľského kina

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Posledné impérium na svete, v ktorom sa mieša dlhoveká história s cválajúcim pokrokom. Cestovateľské kino vstúpi v utorok 10. septembra v KC Dunaj do krajiny vychádzajúceho slnka, na každom kroku narazia návštevníci na pozoruhodné kontrasty!

Diváci sa môžu zoznámiť s kultúrou, ktorá považuje srnky za posvätné, v ktorej môžu ochutnať viac ako 80-tisíc druhov ramenu, v ktorej ľudia ráno hromadne cvičia pred prácou či školou a v ktorej je šlofík počas pracovného času odmenou za usilovnosť. Do sveta japonských zvykov a tradícií ich vezme skúsená cestovateľka Katarína Lišková. ???⛩️?

“Každý určite vie, že Japonsko je ostrovná krajina a pre mňa majú ostrovy špeciálne čaro. Zvyčajne sú jedinečné a to sa v dnešnom globalizovanom svete cení. Japonsko nie je výnimka. Napriek svojmu pretechnizovanému obrazu má hlboko zakorenené tradície, ktoré si ľudia chránia a cenia. Sú si vedomí, že sú iní a sú na to skromne hrdí. A to je fascinujúce,” hovorí Katka Lišková, pre ktorú bol pri prvej návšteve najväčší šok, že veci môžu fungovať. Že keď sa nastavia pravidlá, ktoré všetci akceptujú, tak to funguje takpovediac na sekundu presne. “Na každom kroku tu človeka čakajú aj prekvapenia. Už od momentu, keď človek pristane na letisku a pri vstupných formulároch ho čakajú rôzne dioptrické okuliare na zapožičanie, ak by si náhodou tie svoje zabudol. Alebo v lese nájdete pri informačných tabuliach ventilátory, aby ste sa osviežili, pokým si čítate o flóre a faune nachádzajúcich sa okolo vás. Alebo na staniciach majú na zemi namaľovanými značkami vyznačené, kde sa postaviť, aby ste nezavadzali vystupujúcim, takže preprava môže prebiehať čo možno najefektívnejšie. a takých momentov je veľa,” približuje Lišková, ktorá sa počas prednášky Cestovateľského kina zameria na kuriozity, ktoré sú pre Japonsko typické, ale aj na tie menej známe. Na otázku, čo treba vidieť pre zachytenie esencie tejto krajiny odpovedá: “Západ slnka nad veľko torii bránou na Miyajime, bambusový les a Chrám tisícich brán (Fushimi Inari) v Kjóte. A jednu neturistickú, ale o to krajšiu skúsenosť mám zo stratenej zen záhrady s podobizňami 500 mníchov vytesaných do skál s ich reálnymi gestami a výrazmi v blízkosti Hakone.” 

Katarína Lišková

je rodáčka z Nitry, ktorá vyštudovala vysokú školu v Španielsku. K cestovaniu sa dostala s pracovnou ponukou v Indii. Po roku sa jej cesty odtiaľ rozbehli po svete. Takmer desať rokov strávila medzi Kubou a Mexikom a ďalšími latinskoamerickými krajinami. Okrem toho cestuje do ďalších zemí, najviac do Japonska, na Madagaskar, do Singapuru, Thajska či JAR.

  1. 9. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Lístky: bit.ly/Japonsko1009

Event: https://www.facebook.com/events/2492666864125796/

E-mail

Vyberáme

Štýlovo i do fitka, na korčule alebo na cyklovýlet

Štýlovo i do fitka, na korčule alebo na cyklovýlet

Jar už je v plnom prúde a vy ste sa rozhodli vylepšiť svoju postavu vo fitku skôr, ako sa vyzlečiete do plaviek? Alebo vás slniečko vylákalo na korčule či cyklovýlet? I tu ale môžete vyzerať štýlovo a mať všetky potrebné veci pekne po ruke.

Hrady, krásna príroda, kultúra a dobré ceny. Vitajte v Rumunsku!

Hrady, krásna príroda, kultúra a dobré ceny. Vitajte v Rumunsku!

Rumunsko je krajinou, kde sa staré s novým mieša tak, ako nikde inde v Európe. Touto krajinou, ktorá je plná tajomstiev, kultúry a nesmiernej krásy, bude každý očarený – najmä miestnymi tradíciami, jedlom a bohatou históriou.

Čo sme jedli v Ázii? Galéria v čánku

Čo sme jedli v Ázii? Galéria v čánku

Pri cestovaní nespoznávame len krajinu, ale aj zvyky, kultúru a jedlo. Bez jedla sa nezaobídete nikde, prečo teda nevyužiť možnosť ochutnať miestne špeciality? Pri našej ceste Áziou jedli viac oči ako ústa, množstvo pouličných stánkov ponúkalo rôzne druhy jedál, od polievok, cez grilované mäso až k opečeným pavúkom.

Mongolsko, jedna z top destínácií juhovýchodnej ázie

Mongolsko, jedna z top destínácií juhovýchodnej ázie

Mongolsko svoje dvere návštevníkom otvorilo až v roku 1990. Mongolská vláda a miestne agentúry ponúkajú niekoľko jedinečných možností vrátane neslávneho transsibírskeho železničného výletu, výletnej jazdy na koni, mongolského rally či iných tradičných pamiatok.

Stačí sa zbaliť, a vyraziť... :-)