Skip to main content

Využite dovolenku v zime na lyžovanie a získate nasledujúce výhody

Mnohí ho podceňujú, no práve v zimnom období je pohyb dôležitejší. Vyhneme sa tak ľahšie vírusom, únave a nepríjemnému prechladnutiu, pretože telo je vďaka fyzickej aktivite prekrvené a dobre pripravené odolávať nechceným útokom z vonkajšieho prostredia.

Podmienky na vykonávanie pohybu sú však horšie. Ak si ale voľné dni po práci vyplníte lyžovaním, rezervujete modernú chatu na víkend, dodáte telu všetko, čo potrebuje. V našom článku vám prezradíme, prečo je lyžovanie jeden z najproduktívnejších spôsobov fyzickej aktivity na čerstvom vzduchu.

Lyžovanie zlepšuje zdravie

V procese lyžovania sa aktivuje prietok krvi a dýchanie. Pri lyžovaní, ako pri každom inom druhu pohybu, sa srdce častejšie sťahuje, krv rýchlejšie cirkuluje cez cievy, ktoré sa zároveň rozširujú. Dýchanie sa stáva častejšie a hlbšie, čo znamená, že krv je lepšie nasýtená kyslíkom a dodáva ho do všetkých orgánov a tkanív tela. Príznaky nedostatku kyslíka zmiznú a metabolické procesy sa zrýchlia.

A pokiaľ sa o tom chcete presvedčiť „na vlastnej koži“ využite na získanie týchto výhod niekoľkodňovú lyžovačku v krásnych Tatrách.

Fyzická aktivita pri teplotách pod nulou má navyše otužujúci účinok, zvyšuje ochranné funkcie organizmu. Človek, ktorý sa venuje lyžovaniu, menej chytí nejaké infekcie a ak predsa len ochorie, znáša to telo bez komplikácií a rýchlo sa uzdraví.

Lyžovanie posilňuje všetky svaly

Pri lyžovaní sa zapájajú do pohybu takmer všetky svalové skupiny, nielen veľké, ale aj sekundárne. V tomto prípade maximálne zaťaženie dopadá na svaly dolných končatín - stehná a dolné končatiny, svaly chrbta, ako aj horné končatiny, pracujú o niečo menej aktívne.

Takéto zaťaženie svalov vedie k zvýšeniu ich tónu. Získavajú atraktívny tvar, stávajú sa silnejšími. Vytrvalosť športovca sa zvyšuje. Samozrejme, lyžovanie vám nepomôže na 100 % vybudovať veľké svaly, je to ale skvelý spôsob, ako si ich udržať v dobrej kondícii. Tak to na kvalitných lyžiach a v dobrej dámskej zimnej bunde vyskúšajte.

Zdroj obrázka: foodstck/Shutterstock.com