Skip to main content

Kam vyraziť na dovolenku v Septembri?

September znamená návrat do školy ... alebo sa zahráme trochu na záškoláka a zamierime do jednej z nasledujúcich vysnených destinácií. Poďme sa pozrieť na naše školské poznámky najvyhľadávanejších miest, pláží a udalostí v mesiaci september.

Benátky, Taliansko

Benátky, Taliansko

Benátky sú plné úžasných pamiatok - námestie svätého Marka s prekrásnou bazilikou, ktorej strecha trochu pripomína vlny a s jej ľahko rozpoznateľnou zvonicou, prekvapivo maličký Most vzdychov a nádherne veľký a impozantný most Rialto plný obchodíkov, ktoré v podstate visia nad vodou. Mesto je labyrint umeleckých pokladov a cennej architektúry, len pre zaujímavosť ako prvé stojí za to vyskúšať vyliezť na 98,6 metrov vysokú zvonicu  svätého  Marka (Campanile), (prístupné od 9:00-19:00 v septembri a októbri, za poplatok € 8). Priemerné teploty v  septembri sa pohybujú okolo 20 ° C , maximálne do 24 ° C, takže teplota je viac ako dostačujúca  pre návštevu Benátok a  ich ešte viac prekvapujúcu palmovú pláž.

Venice Lido je dlhý, úzky ostrov, ktorý oddeľuje mestskú lagúnu od mora, ktorý sa môže sa pochváliť 12 kilometrov dlhou plážou. Aj keď je to len desať minút od námestia svätého Marka použitím vodného taxi, väčšina turistov odíde z mesta, bez toho aby vedeli o tomto ostrove. Mesto má aj svoje "tajné" pláže a ďalšie miesta pre rodiny s deťmi. Nemusíte sa obávať ani toho že váš rozpočet nebude postačujúci pre návštevu mesta,  existuje veľa spôsobov, ako vidieť mesto aj pri nízkom rozpočte.

 

Bordeaux, Francúzsko

Bordeaux, Francúzsko

Bordeaux bol dlho známy ako La Belle au Bois Dormant, alebo miesto spánku Šípkovej Ruženky. Po mnohých rokoch poklesu návštevnosti tohto klasického francúzskeho mesta, s veľkými bulvármi, otvorenými priestormi a elegantnými budovami sa mesto znovuzrodilo v roku 2007 pridaním do zoznamu pamiatok UNESCO. Prerazili prvotriedne múzeá, módne galérie a návštevnosť gurmánskych reštaurácií, fotografie Bordeaux nádherného miesta Place de la Bourse, je len menšou časťou budov z osemnásteho storočia v srdci mesta, ktoré sa týčia nad riekou Garonne, ktoré sú obzvlášť lákavé v noci, keď sa budovy rozsvietia.

Majestátnym spojítkom medzi ľavým a pravým brehom Garonne je most Pont de Pierre, postavený počas španielskych vojenských ťažení, so sedemnástimi oblúkmi na počesť Napoleonových víťazstiev. Oplatí sa aj návšteva opery, baletu  alebo klasickej hudby v Grand Théâtre na námestí Place de la Comédie, miesto bohaté na exponáty s mramorovými múzami. Ďalšou zaujímavou zastávkou môže by Chartrons, kde žili šlachtici ktorí profitovali z produkcie vína, teraz najmódnejšia časť mesta plná  butikov a galérií à go-go.  Stabilné počasie v tejto oblasti je vhodné pre zapožičanie si auta a vyraziť si na celodenný výlet na návštevu zámkov a viníc do okolia.

Miesto Château Latour sa odporúča pre milovníkov kvalitnejších vín, kde sa na chvíľu môžete cítiť ako odborník na vína. Nemôžete si zároveň nechať ujsť ochutnávku mestskej špeciality - Bordelais Canela, síce nenápadný, ale neodolateľný karamelový koláčik s vanilkou a rumom. Bordeaux má veľa peších zón s dobre udržiavanými parkami a futuristická sieť električiek, Bordeaux je ideálne mesto pre slnkom naplnenú prestávku počas septembra.

 

Tbilisi, Gruzínsko

Tbilisi, Gruzínsko

Tbilisi znamená "teplé", čo do značnej miery opisuje vhodné podmienky, ktoré vás pravdepodobne prekvapia, na začiatku jesene priemerné teploty dosahujú až  26 ° C.  Prvé zmienky o meste pochádzajú už z piateho storočia: legenda hovorí, že kráľ Vakhtang Wolf Head (dostal meno po jeho helme) bol na love v lese, kde jeho sokol chytil bažanta a oba vtáky spadli do horúcej termálnej vody, tu sa rozhodol postaviť mesto práve pre horúce pramene.

Tbilisi odolával stáročia invázii Peržanov, Byzantíncov, Otomanov, Rusov a Sovietov, ktorí  im vzali každý kus ich vlastnej duše. Výsledkom je mesto mnohých národností  so zábleskami od maurskej kultúry po prvky úžitkovej secesie. Umyť a odpočinúť si môžete v jednom zastrešených kúpeľných domov, známych aj pre svoje liečivé účinky: úžasne modré kúpele Orbeliani  sú veľmi odporúčané. Nezabudnite si urobiť prechádzku okolo ruín pevnosti Narikala, sú najstaršou pamiatkou, často popisované ako srdce a duša mesta.

Odporúčame aj návštevu katedrály Sion, pôvodne postavenej v šiestom storočí a niekoľkokrát prestavovanej s viacfarebnými stenami a klenutými stropmi prelínajúcimi sa bohatými pruhmi zlatých hviezd na tmavomodrom podklade. Sion je v blízkosti Saint Nino, často označovanej ako patróna vína. Keď sme pri tom, neexistuje lepšie miesto pre pohárik Plonk, čo je najstaršie miestne víno na svete: miestni objavil umenie produkcie vína, asi pred 7000 rokmi. Vydajte sa na vinársky chodníček do starého mesta Tbilisi a naplno si víno vychutnajte s kyslým sulguni syrom a osúchovym chlebom.

 

Soul, Južná Kórea

Soul, Južná Kórea

Nie nadarmo je Soul známy ako ázijské najchladnejšie mesto. Zmes starodávneho tradičného a podivného s nádychom sci-fi, mesto sa rýchlo stráca v prachu podobne ako Tokio. Soul bol založený na veľmi výhodnom mieste, lemované zeleňou susediace s mestami Naksan, Bugaksan, Inwangsan a Namsan. Lanovkou sa dá vyviesť až na vrch vyhliadkovej veže Namsan, kde je možné vidieť metropolu s vyše 10 miliónmi obyvateľov ako na dlani. Teploty v tomto ročnom období  dosahujú  v priemere okolo 20°C, ideálne pre nočnú prechádzku ku Changdeokgungovmu palácu, ktorý vás prekvapí s jeho magickou záhradou s rybníkom plným lotosových kvetov  lemovaná stredovekými pavilónmi.

Potulky cez  Ikseon-dong poskytnú pohľad na staromódnu časť mesta plnú tradičných drevených domov nazývaných Hanok. Následne sa prenesiete veľmi rýchlo vpred do súčasnosti do sveta počítačov a videohier, ktorými je mesto zaplavené.  Vaše telo môžete potrápiť, resp. uvoľniť v Jjimjilbang, vo verejnom kúpeľnom dome s vírivkami, saunami a masážami , niektoré časti sa podobajú zábavným centrám  s nechtovými salónmi a reštauráciami. V tejto metropole môže niekedy aj úplne banálne pitie kávy pôsobiť divne.  Pre túto skúsenosť odporúčame zamieriť do neobvyklej kaviarne Namu Guneul (37-1 Myeongdong), kde pri popíjaní latte si dáte urobiť pedikúru, alebo kaviareň Nature Café (486 Seogyo-dong) v Hongdae, kde si môžete oddýchnuť pri pohľade na stádo oviec.  

Jesť, jesť a jesť - či už je to bohaté Hanjeongsik, typické honosnými tradičnými slávnosťami, alebo chrumkavé hotteok palacinky od pouličného predavačov. Tradičné je aj pitie sójového nápoja, pripomínajúce trošku slabšiu vodku,  primiešaného v pohári piva, ktoré sa nazýva Somaek. Chuť piva je porovnateľná, ale pozor na účinky, ktoré sú až 3-krát silnejšie ako samotné pivo. Pri prehliadke mesta nezabudnite na exkluzívnu štvrť  Gangnam –  určite si každý spomenie na azijského interpréta PSY a jeho chytľavú pesničku "Gangnam Style“ . Gangnam je známy svojimi nóbl obchodmi a hlavne s 500 klinikami plastickej chirurgie. Kórea je najznámejším miestom plastickej chirurgie pre úpravu očných viečok, vrások okolo očí a estetické úpravy spodnej čeluste.

 

Ikaria, Grécko

Ikaria, Grécko

Pomenovaný po Icarusovi, chlapcovi z gréckej mytológie, ktorý za pomoci  z vosku zostrojených krídel letel blízko k slnku. Ikaria je vzdialený ostrov nachádzajúci sa vo východnej časti Egejského mora, pri je ho návšteve nadobudnete zvodne nekonvenčné pocit zo západov slnka, z ciest krútiacich sa pozdĺž strmých roklín cez malé dedinky ku ukrytým nádherným plážam, vyvolávajúce pocit návratu v čase. Ostrov nezmenil veľmi svoju podobu od doby vedenia krajiny silnou ľavicou, kedy bol útočiskom pre tisícky komunistických sympatizantov počas občianskej vojny 1946-49. Miestni obyvatelia žijú svojím vlastným tempom, konzumujú organickú stravu čo veľkým percentom vplýva aj na ich dlhovekosť.

Až 1 z 3 obyvateľov sa dožíva 90tich rokov,  preto je ostrov nazývaný aj „ostrovom dlhého života". Teploty okolo 29 ° C lákajú ku kúpaniu v krištáľovo čistej vody na plážach s bielymi kamienkami, pripomínajúcimi Seychelské ostrovy. Východné pobrežie ostrova Therma ponúka množstvo liečivých prameňov. Nemenej zaujímavá je aj návšteva chrámu zo 6.storočia  Artemis, nachádzajúceho sa na piesočnatej pláži Nas na severo-západe ostrova. Na severe ostrova odporúčame večer zablúdiť do "upírych dediniek" Christosa Râcheas, ktorý sa prebúdzal až po západe – z toho dôvodu sú miestne obchody otvorené do neskorých nočných hodín.

Počas celého leta sa konajú tradičné miestne slávnosti Panagiria, kde sa podáva pečené kozie mäso a bio vína s nezabudnuteľne lahodnou chuťou. Na ostrov sa dostanete letecky z Atén, alebo trajektom z prístavu Pireaus situovaného južne od Atén. Pred vyplávaním trajektu určite využite čas na prehliadku historického hlavného mesta Grécka – Atén, z ktorých sa môžete dosť na ďalších 20 prekrásnych ostrovov Grécka vrátane ostrovov Kos a Paros.

 

Riviera Nayarit, Mexiko

Riviera Nayarit, Mexiko

Je stále relatívne neznámy 200-míľový pás raja, posiaty osamelými plážami, štýlovými dedinkami a exkluzívnymi rezortmi. Cieľom Riveria Nayarit je stať sa hlavnou turistickou destináciou v najbližších rokoch. Mexický štát Nayarit je ideálnym miestom pre kombináciu relaxu a dobrodružstva. Teploty v septembri neklesajú pod 20°C. Rušný rezort Puerto Vallarta je vstupnou bránou do letoviska Riviera (známe z filmu The Night of the Iguana od režiséra Johna Hustona z roku 1964), kde jednou z činností môže byť aj pofľakovanie sa po pláži s margaritou alebo návšteva jedného z rušných nočných klubov.

Na severe Nayarit, nájdete mestá s bohémskou atmosféru Sayulita a San Pancho, plné nezávislých obchodov a reštaurácií, ktoré podávajú až neuveriteľne čerstvé pokrmy z morských plodov. Pre milovníkov surfovania sú podmienky v tomto letovisku úplne ideálne. Pozrite si aj tradičné mesto umenia a remesiel Huichol kde miestny remeselníci a obchodníci ponúkajú vyrezávané predmety z dreva  alebo korálkové šperky. Medzi ďalšie zaujímavé mestá patrí ležérne

San Blas, ktoré je favoritom ekoturistiky v severnej časti Nayarit.  Z mestečka sa môžete vydať výletnou loďou na plavbu, počas ktorej uvidíte bohatú flóru a faunu, množstvo exotických vtákov alebo krokodílov v mangrovových močiaroch. Cesta do vnútrozemia do Sierra Madre vás zavedie k bohatým jazerným lagúnam plných rýb – vhodné pre rybolov. Ak ste milovníkom sa podmorského sveta ideálnym miestom pre morské safari sú kryštálové vody obklopujúce ostrovy Marieta, asi hodinu plavby loďou z Puerto Vallarta. Úplne unikátnym miestom ostrova je nádherná slnečnými lúčmi pokrytá  skrytá pláž v 25 metrovom tuneli vytvoreným vulkanickom činnosťou . To toto fascinujúce miesto bolo zaradené do národného parku po objavení vedcom Jacques Cousteau.

 

Fiji

Fiji

Fidži, už pri samotnom názve ostrovov si predstavíme stroskotancov a kokosové orechy, ale "Castaway Island" v súostroví  južného Tichomoria je 170 akrov vašich predstáv a malej časti vašich fantázií odohrávajúcich sa na bielej piesočnatej pláži obkolesenej krištáľovo čistým morom. Castaway je súčasťou ohromujúci Mamanuca Group, najvyhľadávanejšie z fidžijských ostrovov vhodné pre milovníkov dobrého jedla a slnka, pre potápačov, ktorých priťahujú do tejto oblasti najmä  kaleidoskopické koralové útesy a veľkolepý morsky život.

Severne od skvostného Mamanucas sú  Yasawa Group, s drsnejšou prírodou, ktoré sú turistami vyhľadávané hlavne pre ostrovné dobrodružné výpravy.  Milovníci tohto druhu turizmu môžu plávať v tuneloch vápencových jaskýň Sawa-i-Lau, ktoré miestami môžu pôsobiť mierne desivo, ale miestni hovoria, že keď nenavštívite toto miesto, tak nemôžete povedať že ste boli v Yasawas. Potom, ako si užijete miestne nádherné pláže, preskúmate hory, dažďové pralesy stojí za to navštíviť vzdialené dedinky kde miestni obyvatelia žijú spôsobom nezmeneným už po stáročia.

Ochutnajte tradičné fidžijske pokrmy ako kokoda (surové ryby marinované v kokosovej omáčke), alebo nealkoholický ale psychoaktívny nápoj yaqona (tiež známy ako kava), je to ako miestne pivo, ktoré je podávané v kokosových škrupinách. Navštívte aj mesto Nadi na Fidži Viti Levu, najväčší ostrov zo súostrovia Fiji, kde budete počuť hindčinu a fidžijské výklady sprevádzané hudbou.  Takmer polovica obyvateľov Fiji pochádza z Indov, ktorí prišli za prácou na britskej plantáže cukrovej trstiny koncom 19.storočia.

Pre poznanie príchute indickej kultúry navštívte farbami žiariaci chrám Sri Siva Subramaniya Swami. Unikátne na trhoch pod šírym nebom sú tiež tradičná fidžijská keramika, koše a rezby z dreva.