Skip to main content

Shimla a Manali: Najlepšie destinácie v severnej Indii

ShimlaManali sú dve najznámejšie turistické destinácie v severnom indickom štáte Himáčalpradéš. Obe tieto miesta sú neuveriteľne scénické a to vďaka majestátnym Himalájam, ktoré poskytujú úžasné malebné prostredie a stále nízke teploty po celý rok. Ak chcete, aby váš výlet naozaj stál za to, prečítate si zopár našich rád.

Shimla, India

Shimla je hlavným mestom štátu a jednou z najpopulárnejších indických kopcovitých destinácií. Toto mesto predstavuje správne vyváženú rovnováhu medzi prírodnou krásou a rozvojom.

Cestovanie po železnici Kalka-Shimla

Pokiaľ sa rozhodnete vyťažiť z vášho výletu maximum a do samotnej Shimly si zvolíte prepravu po železnici Kalka-Shimla, je dosť pravdepodobné, že úžasný zážitok budete mať ešte pred vstupom do samotného mesta. Dramatické himalájske výhľady spolu s horskou trasou predstavujú nezabudnuteľný vstup do Shimly. Táto železnica bola postavená v roku 1898 a ako vzácna pamiatka bola uznaná nie len vládou štátu Himáčalpradéš, ale taktiež organizáciu UNESCO. Medzi najdôležitejšie zastávky pozdĺž cesty patria Barog, Dharampur, Summerhill, a Solan.

Ohromujúca britská architektúra

Nie je žiadnou novinkou, že najlepším prostriedkom na spoznávanie Shimly je pešia chôdza, počas ktorej budete mať možnosť objavovať celý rad stavieb postavených počas britského koloniálneho obdobia. Grandiózna britská architektúra má svoje korene až v 19. storočí, kedy si Briti zo Shimly spravili ich letné hlavné mesto. Christ Church a Viceroy Lodge sú pozoruhodnými príkladmi Tudorovského a neogotického architektonického štýlu.

Shimla, India

Výhľad z kopca Jakhoo

Kopec Jakhoo leží vo vzdialenosti 2 km od Shimly a s jeho nadmorskou výškou 2455 m. n. m. je najvyšším vrchom v regióne. Ako náhle sa dostanete na jeho vrchol, musíte sa pripraviť na nádherné a dych berúce výhľady na panoramatickú Shimlu a neďaleké mesto Sanjauli. Kopec Jakhoo je tiež známy vďaka chrámu Jakhoo, ktorý je venovaný hinduistickému božstvu Lord Hanuman. So svojou výškou cca 33 m je zároveň najväčším na svete. Tento chrám je najlepšie navštíviť počas festivalu Dushera.

Preč od zhonu

Pre turistov vyhľadávajúcich pokoj Shimla pravdepodobne nie je ideálnou destináciou. Avšak neďaleké kopcovité mestečko Chail ňou určite je. Nachádza sa v nadmorskej výške 2250 m. n. m. a aj napriek tomu, že ponúka pomere veľké množstvo atrakcií, iba málokedy je preplnené. Najznámejšou atrakciou je však nepochybne preslávené kriketové ihrisko. Používa sa aj ako ihrisko pre pólo a vďaka svojej nadmorskej výške 2445 m. n. m. je najvyššie položeným kriketovým ihriskom na svete. Turistickej pozornosti neunikne ani palác či svätyňa. V prípade, že ste Shimlu nenavštívili, nezabudnite si vychutnávať večerné majestátne výhľady nie len na samotnú Shimlu, ale ja na mestá Kasauli a Solan.

Shimla, India

Manali, India

Horské mestečko Manali je usadené smerom k severnej strane údolia Kull a za posledné desaťročia sa stalo obľúbeným nielen u milovníkov dobrodružstva a backpackerov, ale taktiež u príležitostných turistov.

Šport a dobrodružstvo

Zatiaľ čo Manali je cieľovou destináciou pre pomerne veľké množstvo príležitostných turistov, toto miesto je vyhľadávanou destináciou najmä pre milovníkov dobrodružstva v podobe paraglidingu, lyžovania či trekkingu.  Jedna z hlavných indických destinácií pre adrenalínové športy s názvom Solang Valley leží pomerne blízko mestečka Manali a ponúka široké spektrum športov po celý rok. Zimné športy ako napr. lyžovanie sú v máji nahradené letnými športmi pretože práve v tomto období sa v regióne roztápa sneh. Nedávno zavedená lanovka ponúka skvelý spôsobom ako sa možno dostať na vrchol údolia.

Preskúmajte starú obchodnú cestu

Údolia Lahau a Spiti ležiace v severnej časti údolia Kullu sú teraz pomocou Rohtang Pass prístupné aj pre vozidlá. Avšak pred stovkami rokov museli túto cestu obchodníci absolvovať pešo. Bola to zradná cesta a v dôsledku prírodných kalamít ako napr. fujavica či snehová búrka tam niekoľko ľudí aj zahynulo. Tento horský priesmyk nepredstavuje len zmenu v teréne, ale taktiež v kultúre – údolie Kull je totiž prevažne hinduistické a v údoliach Lahau a Spiti zase prevažuje budhizmus. Zatiaľ čo údolie Kull zostáva takmer po celý rok zelené, údolia Lahau a Spiti sú prevažne vyprahnuté.

Rothan Pass je síce nutnosťou, avšak pre bezpečnejšiu cestu je možné vykonať niekoľko opatrení. Jej nadmorská výška takmer 4000 m. n. m. môže spôsobiť vážne záchvaty spôsobené výškovou chorobou. Ľudia s podobnými zdravotnými stavmi by sa pred cestou mali poradiť so svojim lekárom a ak sa ňu predsa len vydajú, mali by so sebou mať príslušné lieky. Okrem liekov je dôležité mať aj dostatok teplého oblečenia. V zime je táto cesta neprístupná no chladno tam je aj počas letných mesiacov.

Manali, India

Národné parky a rezervácie

Milovníci prírody sú pravidelnými návštevníkmi mestečka Manali, a to najmä kvôli Veľkému Himalájskemu národného parku. So svojou nadmorskou výškou v rozmedzí 1500 až 6000 m. n. m. je preslávený najmä vďaka svojej faune a flóre. Národný park bol založený v roku 1984 a v roku 2014 bol zapísaný do svetového dedičstva UNESCO.

Prírodná rezervácia nachádzajúca sa v Manali je ďalšou významnou zastávkou nachádzajúcou sa sotva 2 km od mesta. Okrem značného počtu zaujímavých zvierat ako napr. medveď, jeleň či leopard tam nájdete aj nádherné a svieže stromy pagaštanu, javora či orechu.

Manali, India

Chrámy

Hinduistické chrámy ako napr. Hadimba či Maa Sharvari predstavujú náboženskú stranu mestečka Manali a priľahlých oblastí. Chrám Hadimba je známy svojim malebným prostredím, pričom je obklopený nádhernými a sviežimi lesmi.