Skip to main content

Ako si užiť Istanbul bez cestovky, plus galéria

Ak si chcete vychutnať atmosféru orientu ale nemáte radi dlhé lety, je Istanbul ideálnou voľbou. Toto mesto sa ako jediné rozkladá na dvoch kontinentoch, pri rôznych výletoch si teda môžete povedať, že ste boli aj v Ázii.

Návštevu Istanbulu si najlepšie vychutnáte ako samostatní cestovatelia, nechceme tým zavrhnúť služby žiadnej cestovnej kancelárie, ale ak si chcete výlet skutočne užiť a neminúť veľa peňazí, odporúčame si zorganizovať cestu samostatne.

Dve letiská

Istanbul ako metropola s niekoľko miliónmi obyvateľov disponuje dvomi letiskami. Hlavné a najväčšie letisko (Ataturk airport) sa nachádza na európskej strane. Ak sa nechcete dlho zdržiavať a z letiska rýchlo prepraviť do historického centra, tak odporúčame využiť práve toto letisko. Vzdialenosť je necelých 20 km, ktorá sa pri ideálnej premávke dá zvládnuť asi za 35 min. Ataturkovo medzinárodné letisko využívajú najmä väčšie spoločnosti, odlet si môžete naplánovať z Viedne, odlety do Istanbulu sa prevádzkujú až 4 krát denne.

Druhá možnosť je zároveň tá lacnejšia, medzinárodné letisko - Sabiha Gökçen, sa nachádza na ázijskej strane Istanbulu. Letisko využívajú prevažne nízkonákladové spoločnosti, preto je možné letieť z Budapešti alebo Košíc od 20 € na jeden smer.

Ak ste sa rozhodli ušetriť a letieť na letisko Sabiha Gökçen, budete potrebovať aj transfer za dobrú cenu. Viac kilometrov sa rovná vyššia cena, no nie vždy to musí platiť. Istanbul je do značnej miery závislí od turistov a preto sa tomu prispôsobujú služby a ceny.

Z letiska sa do centra dostanete niekoľkými spôsobmi, asi najlacnejší spôsob je využite miestnych autobusov HAVATAS, cesta do mestskej časti Taksim stojí približne 5€, ale ďalej do hotela musíte pokračovať mestskou dopravou, taxíkom alebo peši. Autobusy nájdete priamo pred východom z letiska a premávajú prakticky neustále.

Na cestu do hotela si môžete objednať aj taxík, táto možnosť je však tá najdrahšia, vzhľadom na vzdialenosť (asi 50km) a časté niekoľkokilometrové zápchy na cestách.

Každý hotel vám ochotne ponúkne vlastný alebo externý transfer, ceny sa pohybujú približne na 30€ na osobu a cestu, no zároveň ponúkajú aj súkromie a pohodlie.

Našou zlatou strednou cestou sa stal letiskový transfer, ktorý si môžete objednať vopred cez internet. V cene 10€ na osobu a smer, sa dostanete z letiska priamo pred dvere hotela. Jedná sa o malé mikrobusy, ktoré zvážajú aj ostatných turistov, no zároveň je to pravdepodobne najlepšia cena transferu z letiska priamo do centra. Transfer ponúkajú miestne spoločnosti a cestovné kancelárie.

Historické centrum mesta, v oblasti Sultanahmed je nespočetne veľa hotelov, reštaurácií a turistických atrakcií. Je to najväčšie lákadlo a magnet pre ľudí z celého sveta. Ulice starého mesta sú plné obchodíkov, čajovní, obchodov so suvenírmi, látkami, koreninami, oblečenia a rôzneho iného tovaru.

Veľký bazár

Veľký bazár v Istanbule

Pobyt v Istanbule by sa bez návštevy Veľkého bazáru nezaobišiel. Bazár je v prevádzke viac ako 500 rokov, rozprestiera sa na 45 hektároch a denne ho navštívi až 400 000 turistov. Prvá návšteva môže pôsobiť dosť chaoticky, nekonečné uličky s obchodmi, a predavači ktorí lákajú na tovar "špičkovej" kvality všetkého druhu. Veľký bazár je nepochybne jeden z top turistických bodov v Istanbule, prevádzkovatelia to veľmi dobre vedia a preto sú aj ceny turistické, dojednávanie ceny je priam povinnosť. Veľa turistov si chce na veľkom bazáre kúpiť oblečenie, suvenír alebo koreniny, no často sa stáva že aj po dlhom dojednávaní ceny zistia, že za múrmi bazáru predávajú rovnaké výrobky za ešte nižšie ceny.

Ak budete v Istanbule niekoľko dní a bude mať nákupnú horúčku, nakupujte s rozumom a odstupom času. Veď ako sa hovorí, ráno je múdrejšie večera.

Modrá mešita

Modrá mešita v Istanbule

400 rokov stará mešita aj v dnešnej dobe plní hlavne náboženskú funkciu. Je verejne prístupná aj pre turistov vo vyhradený čas, vstup je bezplatný. Prečo modrá? Výzdoba interiéru mešity pozostáva z modrých obkladov, ktoré tvoria jej bohatú výzdobu. V okolí mešity sa pohybuje mnoho ziskuchtivých ľudí, ktorí sa vám môžu snažiť nanútiť prehliadku a sprievodcovské služby s rôznymi vymyslenými odôvodneniami. Nenechajte sa však nachytať, vstup do mešity je bezplatný, pri vstupe je dostatočne veľká tabuľa s prevádzkovou dobou a oblečenie, ktoré je potrebné na zakrytie odhalených častí tela je možné si bezplatne zapožičať priamo pred vchodom. Vstup je podmienení oblečením s dlhými rukávmi a nohavicami, ženy musia mať zakrytú aj hlavu.

Hagia Sofia

Chrám Hagia Sofia sa nachádza oproti Modrej mešite. Tiež nazývaný Chrám svätej múdrosti, pôvodne sa jednalo o kresťanskú stavbu, od roku 1453 je však mešitou. Dnes je oficiálne múzeum a vstup je spoplatnení.

Palác Topkapi

Palác Topkapi, Istanbul

Palác Topkapi je bývalé sídlo sultána a jeho elity. Ak máte radi históriu, návšteva múzea Topkapi vám ukáže skutočný život za hradbami. Uvidíte zbierku umenia, výzbroje a budete môcť navštíviť aj sultánov hárem.

Námestie Taksim

Oblasť Taksim je známa obchodná zóna, ideálna pre nakupovanie a návštevu nespočetného množstva reštaurácií. Len v Taksime môžete vidieť historickú električku, ktorá premáva cez celú hlavnú ulicu, ostatná doprava v Istanbule prešla modernizáciou. Taksim je hlavným bodom pre väčšinu akcií v Istanbule, najviac sa asi preslávilo protivládnym štrajkom a stretom s políciou.

Z Taksimu bez nákupov neodídete, ak hľadáte kvalitné turecké oblečenie, Taksim je ideálnym miestom na míňanie peňazí za kvalitné turecké odevy. Medzi svetovými značkami tu nájdete aj tie turecké.

Trh s korením

Nazývaný aj Egyptský trh, jedná sa o zoskupenie 85 obchodov s korením, cukrovinkami, čajom, šperkami, sušeného ovocia alebo suvenírov. Len pri pohľade na vrecia plné korenia, nasypaného do tvaru špicu sa len ťažko odoláva kúpe. Korenie je zväčša kvalitné a čerstvé, pri kúpe uprednostníte korenie sypané priamo z vriec. Zakúpiť si môžete aj sadu korenín v malých balíkoch - turistické balenie.

Čaj

Turecký čaj

Pitie čaju v Turecku sa berie celkom vážne, pri prechádzkach mestom alebo obchodmi určite zazriete niekoľko čajovní alebo uvidíte miestnych obchodníkov spoločne popíjať čaj. Turecký čaj je silnejší a viac horký, pri návšteve v zimných mesiacoch padne celkom vhod. Ak ste menej zdatný v jazykoch, čaj sa v turečtine povie čaj :) (čay).

Princove ostrovy

Je zoskupenie niekoľkých ostrovov južne od pobrežia, ale čo je na nich zvláštne? Ostrovy sú ako oáza pokoja a pôsobia ako by sa tu zastavil čas. Je to zapríčinené preto, že na ostrovoch nejazdia žiadne autá, ani motorky. Vidieť konský povoz je úplne normálne, spolu s pohľadom na tradičnú tureckú architektúru je to veľmi príjemný únik z preplneného turistického mesta.

Ak vás odradí cena, za ktorú organizujú výlety na Princové ostrovy cestovné kancelárie, zájdite si priamo do prístavu. Lístok na trajekt alebo výletnú loď vás bude stáť niekoľko eur, namiesto minimálna 50 € cez cestovnú kanceláriu.

Lode na Princové ostrovy pravidelne premávajú z prístavu Kabatas.

Každý si príde na svoje (chute)

Turecká kuchyňa je skutočne skvelá, a nejedná sa len o kebab. Ak máte predstavu, že kebab musí byť odrezaný kus mäsa ktoré sa pol dňa opeká, tak určite ochutnajte rôzne druhy kebabu s reštaurácii. Kvalitné mäso upečené na ohni, čerstvá zelenina a pečivo, to je základ. Aj keď sa jedlá často opakujú, dobre urobený kebab chutí vždy.

Turecká pida

Pida je ďalšia turecká chuťovka, veľmi podobná pizze. Základ tvorí cesto v tvare lodičky, vybrať si môžete z rôznych druhov, ako mäsová, syrová, zeleninová alebo ich kombinácie.

Sladkého nie je nikdy dosť, v Istanbule to platí dvojnásobne. Cukrárne v Istanbule lákajú plnými výkladmi na výborné zákusky a cukrovinky, ktorým sa len ťažko odoláva. Porcie sú zvyčajne celkom výdatné, no ak celý deň chodíte, kalórie určite spálite :) Dostatočný výber sladkostí rôzneho druhu nájdete prakticky všade v starom meste, balené aj na váhu. Nezabudnite ochutnať baklavu, tradičnú sladkosť.

Triky miestnych

Každý si zarába po svojom, ale na turistoch sa zarába jednoduchšie. Uvedieme pár príkladov, ako sa nenechať "ošklbať".

Každý predajca má nadhodnotené ceny, jedná sa prakticky o všetky druhy výrobkov, vždy dojednávajte a nebojte sa ísť poriadne pod navrhovanú cenu. Kožená bunda v obchode s cenou 990€ sa po dlhom vyjednávaní kúpiť za 220€.

Čističov topánok stretnete viac než dosť, preto sa uchyľujú k nie príliš čestným praktikám. Ak pred vami bude kráčať muž s výbavou na čistenie topánok, je dosť možné že mu "náhodou" vypadne kefa na čistenie. Ak ho upozorníte, odvďačí sa vám svojimi službami, za ktoré si nakoniec vypýta peniaze.

Zavádzaním sa vedia uživiť aj samozvaní sprievodcovia, predajcovia lístkov na lode či turistické autobusy. Kupujte si vstupenky a ostatné lístky len vo vyznačených oficiálnych predajných stánkoch. Vždy si najskôr informáciu preverte, určite tak ušetríte.

Koľko to asi stojí?

Z osobnej skúsenosti môžem potvrdiť, že v Istanbule sa dá minúť viac peňazí na nákupy ako na ubytovanie a služby spojené s organizáciou výletu.

Rozpis ceny:

letenka Budapešť - Istanbul - Budapešť od 78€

Veľmi slušný hotel v historickom centre na 4 noci s raňajkami - 91€ / osoba

Transfer letisko - hotel - letisko - od 20€ / osoba