„Nepozeraj sa odkiaľ ideš, skôr sa pozeraj kam máš ísť.“ - Indiánske príslovie

Obrovské rozmery Kanady si uvedomíte najmä vtedy, keď sa snažíte prejsť z jedného pobrežia na druhé

Obrovské rozmery Kanady si uvedomíte najmä vtedy, keď sa snažíte prejsť z jedného pobrežia na druhé - 4.0 out of 5 based on 1 vote

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Divoká ako medveď grizly, ostrá ako ľad a hustá ako javorový sirup. Cestovateľské kino sa v utorok 8. októbra v KC Dunaj vypraví sa do krajiny, ktorú kedysi ovládla najväčšia zlatá horúčka.

Na púti cez krajinu, ktorá sa tiahne od mora k moru, čaká návštevníkov neskrotná divočina, číre jazerá, ohromujúce národné parky, vysoké štíty, ľadovce a vyspelé metropoly. S cestovateľom Michalom Chmeliarom sa bližšie pozrú do oblasti medzi Calgary a Vancouverom, zaspomínajú na dve olympiády a neobídu ani dedičstvo pôvodných Indiánov.

Ako vznikol váš vzťah s Kanadou?

Michal Chmeliar: Vlastne ani neviem, ale už ako malý chlapec som všade rozprával, že raz pôjdem do Kanady. Ale odkiaľ sa to vo mne vzalo, tak to neviem. (úsmev)

Kanada patrí medzi najkrajšie krajiny, čo sa prírody týka. Čo sú podľa vás najväčšie vychytávky, ktoré by si cestovatelia nemali nechať ujsť?

Michal Chmeliar: Ak je niekto milovníkom prírody, tak sa určite treba vybrať na západné pobrežie do oblastí Skalnatých hôr alebo na sever do oblasti Yucon. Ak máte radšej mestá, potom treba ísť na východné pobrežie. Ja osobne mám veľmi rád národné parky Jasper a Banff alebo hory okolo Whistleru.

Kanada je zároveň druhou najväčšou krajinou sveta. Aké sú rozdiely medzi, napríklad, západným a východným pobrežím?

Michal Chmeliar: Východné pobrežie je omnoho ľudnatejšie, sú tam veľké mestá ako Montreal, Ottawa či Quebec a celá oblasť je viac-menej rovinatá. Zatiaľ čo na západnom pobreží, hlavne v Britskej Kolumbii a Alberte, sú rozsiahle horské oblasti a prérie, ktoré začínajú už od Calgary. A tie obrovské rozmery si uvedomíte hlavne v odľahlejších oblastiach alebo v prípade, že by ste autom chceli prejsť z jedneho pobrežia na druhé.

Vy sa zameriate na oblasť medzi Calgary a Vancouverom. Má táto oblasť nejaké pomenovanie a čo tam možno vidieť?

Michal Chmeliar: Ide o oblasť Skalnatých hôr, kde je ešte dodnes veľká časť vyhlásená za národné parky. Nachádzajú sa v štátoch Britská Kolumbia a Alberta. Sem sa chodí vyslovene do hôr, za turistikou, divými zvieratami, jazerami, lyžovačkou, kovbojskými slávnosťami v Calgary alebo pozorovaním veľrýb pri Vancouveri.

Na čo by sa mali cestovatelia pripraviť, keď sa rozhodnú spoznávať Kanadu?

Michal Chmeliar: Kanada je civilizovaná oblasť, takže cestovateľ tu nenatrafí na veľa nezvyčajných vecí. Určite sa najlepšie spoznáva autom, a tam treba pamätať na niektoré špecifiká v dopravnom značení a predpisoch. Celkovo sa však v Kanade jazdí veľmi ohľaduplne. Strava je podobná tej americkej a skoro všade sa dá platiť kartou. Netreba tiež zabúdať na “povinnné” sprepitné. Na horách na menej frekventovaných chodníkoch musíte ísť zo zákona aspoň štyria kvôli medveďom. A kvôli nim tiež musíte dodržiavať miestne zásady kempovania.

Ak chce turista v Kanade zažiť niečo nie mainstreamové a možno aj trochu dobrodružné, kam by sa mal vybrať?

Michal Chmeliar: Určite by mal ostať v horách, zájsť aj za upravené chodníky a veľké parkoviská pri hlavných vyhliadkach. Pre niekoho by mohlo byť zaujímavé napríklad kempovať pri jazere Maligne neďaleko slávneho Spirit Islandu. V kempe je len zopár miest, preto si ho treba rezervovať dlho dopredu a dostanete sa tam iba na kanoe, takže musíte pol dňa pádlovať cez dlhé jazero Maligne, aby ste sa tam vôbec dostali.

Hovoríte, že Kanada je najlepšie miesto na život. Prečo?

Michal Chmeliar: To nehovorím len ja, konkrétne Vancouver sa pravidelne umiestňuje medzi mestami, kde je najvyššia kvalita života. Naozaj je to zvláštne veľkomesto, ktoré je ale plné zelene a parkov, ľudia si popri chodníkoch pestujú zeleninu, radi sa bavia a dobre jedia, no už aj tu cítiť čoraz viac aj neduhy, ktoré trápia všetky veľké mestá, ako prisťahovalectvo, bezdomovci, odpadky… Mne sú preto skôr sympatické menšie horské mestá. Celkovo je však Kanada veľmi bezpečná, zelená a pokojná krajina.

Michal Chmeliar

sa na cesty vydal počas vysokej školy. Možnosti študijných pobytov, výmien a brigád ho dostali do sveta. Nasledovala stáž v juhoamerickom Ekvádore a už bola ruka v rukáve. S Južnou Amerikou si sadol, a tak tam pôsobí od roku 2007 ako cestovateľ aj ako sprievodca. Okrem Latinskej Ameriky precestoval Severnú Ameriku, francúzsku Polynéziu, Nový Zéland, Austráliu a Európu. Popri cestovaní sa venuje aj divadlu.

  1. 10. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Lístky: bit.ly/Kanada0810

 

Event: https://www.facebook.com/events/970814123255302/

E-mail

Vyberáme

Penzión Sisi v Púchove: Kľúč k pohodlnému ubytovaniu a nezabudnuteľným zážitkom

Penzión Sisi v Púchove: Kľúč k pohodlnému ubytovaniu a nezabudnuteľným zážitkom

Keď príde na plánovanie dovolenky alebo pracovnej cesty, nielen okolie a príležitosti na relax, ale aj ubytovanie môže ovplyvniť výber. S Penziónom Sisi v Púchove sa však obávať žiadnych nemilých prekvapení nemusíte, pretože zariadenie je oázou pohodlia, vďaka ktorému si môžete na ceste nielen oddýchnuť, ale tiež užiť spoznávanie okolia.

Prvý výlet do Sydney – čo jednoducho musíš zažiť?!

Prvý výlet do Sydney – čo jednoducho musíš zažiť?!

Sydney je cieľovo destináciou pre mnohých turistov. Toto najväčšie austrálske miesto je jednoducho skvelým miestom a každého turistu očarí. Od úžasných atrakcií až po bezplatnú zdravotnú starostlivosť – existuje množstvo dôvod, prečo je návšteva Sydney doslova nutnosťou.

Ako si užiť Singapur

Ako si užiť Singapur

Singapur je úžasným miestom na výlet. Nachádza sa tam množstvo atrakcií, ktoré pre aziatsky národ nie sú obvyklé. Ak ešte stále nie ste rozhodnutý, kde sa najbližšie vyberiete na výlet, Singapur je pre vás určite skvelým miestom.

Cestuješ na vlastnú päsť? Preskúmaj Pakistan miestnou dopravou!

Cestuješ na vlastnú päsť? Preskúmaj Pakistan miestnou dopravou!

Cestovný ruch v Pakistane sa teší rastúcemu záujmu nie len domácich, ale hlavne zahraničných turistov. Dychberúca krása prírody, bohaté kultúrne dedičstvo a k tomu rozvíjajúci sa dopravný systém umožňuje vidieť krajinu aj z inej perspektívy, ako z lietadla.

Stačí sa zbaliť, a vyraziť... :-)